GET VE POST METODU

GET VE POST METODU ARASINDAKİ FARK

Günlük hayatta artık birçok işlemi internetten yapıyoruz ve bu işlemleri yaparken çeşitli formlarla karşılıyoruz. Bu formlara bilgilerimizi giriyoruz ve gönder diyoruz. Bu bilgiler gidiyor fakat arka planda hangi işlemler gerçekleşiyor ?

Bu yazımızda arka planda gerçekleşen işlemlerin tümünden bahsetmeyeceğim arkadaşlar. Sadece bu işlemler arasında bulunan formdan verilerin alınıp scripte ulaşmasını sağlayan GET metodu ve POST metodundan bahsedeceğim.

GET METODU

GET metodu forma girdiğimiz verileri GET değişkenine aktarır ve bu bilgilerimizin script e ulaşmasını sağlar. Daha sonra bilgilerimiz script içerisindeki yer alan kodlar sayesinde ilgili yerlere ulaşır. Günlük hayatta birçoğumuz aslında form doldurup gönderdikten sonra browser’ın adres çubuğunda isim=berke&soyisim=omeroglu vb. hale dönüştüğünü görmüşüzdür. İşte tam burada doldurduğumuz form bilgilerimizi gönderirken GET metodunu kullanmış oldu.
Kısacası bilginin adres çubuğuna yazdırılarak buradan iletilmesini sağlayan metod GET metodudur.

POST METODU

POST metodu formdaki bilgilerimizi adres çubuğuna yazdırmadan POST adlı değişkene aktararak direkt olarak browser üzerinden gönderilmesini sağlar. Böylelikle gönderdiğimiz bilgiler adres çubuğunda gözükmez. POST metodu bu yönden GET metoduna göre daha güvenlidir.

(46)

0 yorum bulunmaktadır. “GET VE POST METODUYorum ekleyin →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir