GET METODU KULLANIMI

Merhaba arkadaşlar, bir önceki yazımda GET ve POST metodu arasındaki farktan bahsetmiştim. Bu yazımda ise bu metodlardan GET metodu kullanımını örneklerle göreceğiz.

GET metodu için örnekleme yapalım:

Aşağıdaki resimdeki gibi bir kısaltma kütüphanesi oluşturmak istediğimizi düşünelim.

 

GET ve POST kullanımı

Bu kütüphane içerisinde A dan Z ye butonlar olacak ve ilgili harfe tıklandığında o harf altındaki kısaltmalar listelenecek.  Şimdi bu işlemin hangi kısmında GET metodunu kullanabileceğimizi görelim.

Yukarıdaki resimde yer alan url’de gördüğünüz gibi sayfamızın asıl url’si  ..uluslarasıkisaltmalar/ şeklindedir. Sonunda yer alan ?search=all kısmını biz ekledik. Eğer tıklanan butonun değerini url ‘mizin sonuna ?search= deger  olarak eklersek daha sonra bu url içerisinde yer alan search değerini $_GET[‘search’] geri çağrımı ile elde edebiliriz.

Hemen bir örnekleme ile ifade etmek gerekirse;

Örneğin url ‘miz  …uluslarasıkisaltmalar/?search=A olsun. Böylelikle şu an A ya tıklanmış olduğunu anladık. Bu durumda A harfiyle ilgili kısaltmaları listelememiz gerekiyor. Hemen veritabanındaki ilgili tablomuzdan A ‘nın altındaki verileri çekmemiz gerekiyor. Ben çalışmalarımı PHP ortamında yaptığım için örneği PHP dilinde vereceğim.

 

Şimdi bu işlemleri nasıl yaptığımızı adım adım görelim:

GET ve POST kullanımı

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi ilgili işaretlenen kısımda sayfamızın url ‘sinin sonuna ?search= .$val[‘title’] ifadesi ile butonun içindeki değeri ekliyorum. İlgili butona tıklanması durumunda sayfasının url ‘si bir önceki resimdeki hali alacak.

Bundan sonra geriye bir tek $_GET[‘search’] ile url ‘deki  search değerini almak ve veritabanındaki tablomuzdan bu değere ait kısaltmaları çekmek kalıyor.  Sonrasında bir tek sayfaya yazdırmak kalıyor.

Örnek çıktı görüntüleri aşağıdaki resimlerde görülmektedir:

kutuphane

Birdahaki yazımızda görüşmek üzere 🙂

(124)

0 yorum bulunmaktadır. “GET METODU KULLANIMIYorum ekleyin →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir