SİTE NASIL İNDEKSLENİR ?

                  Merhabalar, bu yazımızda web siteniz nasıl indexlenir buna değinmeye çalışacağız.

Bu yazımızda cevap bulacağımız sorular şunlardır:

  • Site indekslemek nedir ?
  • Site indekslemek ne derece yararlıdır ?
  • Site indekslemenin yolları nelerdir ?
  • Sitemi indekslemek için ekstra ücret ödemem gerekirmi ?

SİTE İNDEKSLEMEK NEDİR ?

Site indekslemek, sitenizin arama motorları tarafından daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalardır. Site indekslemek için yapılması gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlara birazdan anlatılacaktır. Bu adımları uyguladığınız takdirde, sitenizin google’ ın botları tarafından hızlı ve seri bir şekilde indekslenme olanağı artacaktır. Böylelikle, siteniz aramalarda gün geçtikçe üst sıralarda çıkabilecektir. Bu açıdan site indekslenmesi için yapılacak olan çalışmalar son derece yararlıdır.

SİTE İNDEKSLEMENİN YOLLARI NEDİR ?

Site indekslemenin birden fazla yolu vardır. Fakat öncelikle ve ilk olarak yapılması gereken, sitenize ait bir robot.txt dosyası oluşturmanız ve bu dosyayı sitenizin dosyalarını barındırdığınız serverdaki ana dizine atmanızdır.

ROBOT . TXT ve SİTEMAP.XML NE İŞE YARAR ?

Robot.Txt
Bu işlemi yapmazsanız sitenizin indekslenmesi çok zor olacaktır. Google botları öncelikle sitenizi gezerken robot.txt dosyanızın var olup olmadığına bakar. Robot.txt dosyanız varsa içerisine girer ve içerisinde yer alan kodları inceler. Robot.txt dosyası içerisinde yer alan kodlar ne anlama gelmektedir ? Bunu açıklamak için ayrı bir makale yazmak gerekir bu sebeple; kısaca özetlemek gerekirse, sitenizin içerisinde yer alan sayfaların ,yazıların hangilerinin indekslenmesine izin verip vermediğinizi robot.txt dosyası içerisinde belirtmiş olursunuz. Google botları, bu kodları inceler ve verdiğiniz izinlere göre sitenizi gezerek indekslemeye başlar.

Sitemap.xml
Sitemap.xml sitenin içerisinde yer alan yazılarınızın, sayfalarınızın listesini bulunduran dosyadır. Google botları sitenizi gezerken nereleri gezeceğini sizin izinlerinize göre seçer fakat bazen bazı kısımlar ziyaret edilmemiş olabilir. Bu durumdan dolayı sitemap.xml ile sitenizdeki sayfaları, yazıları google’a bildirmiş oluyorsunuz.

SİTE İNDEKSLEMENİN YOLLARI

  • Site indekslemenize olanak sağlayan ping siteleri.
  • Google Web Araçları

Ping sitelerine başvurmaktansa, Google’ın web araçlarını kullanın derim. Google bu konuda ayrıntılı biçimde zaten makale sunmakta ve sizi yönlendirmektedir.

SİTE İNDEKSLEME AŞAMALARI

1 – Sitenize ait olan robot.txt ve http://www.web-site-map.com/ dosyalarınızı oluşturun. Bu dosyaları sitenizin ana dizinine atın.
2 – Google Webmaster ‘a giriş yaparak buradan sitenizi kaydedin. Sitenizi kaydettikten sonra karşınıza böyle bir ekran gelecektir.
web

3 – Bu ekrandan sitenizin adresine tıklayın ve aşağıdaki sayfaya ulaşın.
webmaster2

4 – Buradan Tarama – Robot.txt Test Aracı sekmesinden robot.txt dosyanızı gönderin ve onay aldıktan sonra artık siteniz indekse açık hale gelmiş oldu.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂

(135)

0 yorum bulunmaktadır. “SİTE NASIL İNDEKSLENİR ?Yorum ekleyin →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir