AJAX TEKNOLOJİSİ NEDİR ?

AJAX NEDİR ?

Günümüzde internet yavaş yavaş hayatımızın her alanına girmektedir. Bu sebeple örnek verecek olursak alışveriş sitelerinden milyonlarca kişi alışveriş yapmaktadır. Bazı sitelere binlerce kişi aynı gün kayıt olmaktadır. Hal böyleyken işlem gerçekleştiren her kişi siteye bir yük getirmektedir. Ajax teknolojisi tam bu noktada devreye girerek veri transferini en aza indirgeyerek sitenin yükünü azaltmaktadır.

Ajax’ın tanımını yapacak olursak bir kaç teknolojinin birleşmesi ile birlikte ortaya çıkmış olan bir tekniktir.
Asynchronous JavaScript and XML kelimelerinin birleşiminden meydana gelen kısaltmadır.

AJAX NERELERDE KULLANILIR

Örneğin bir siteye üye olmak istiyoruz. Üyelik formunu doldurduk ve üye ol butonuna bastık. Bilgilerimizin veritabanındaki üyeler tablosuna gitmesi gerekiyor. Tam bu esnada arka planda şu işlemler oluyor;

– Bilgilerimiz veritabanına gidiyor.
– Veritabanında bizim belirlediğimiz kullanıcı ismi ve epostayla kayıt olmuş başka bir kullanıcı varmı diye kontrol yapılıyor eğer böyle bir kullanıcı yoksa kayıt yapılıyor. Eğer varsa kayıt yapılamıyor.
– İşlemler gerçekleştikten sonra ziyaret etmiş olduğumuz sayfanın içeriği veritabanından çekiliyor ve bize tekrar yansıtılmak üzere sayfa yenileniyor.

Tüm bu işlemler belirli bir zaman alırken siteye de ekstra bir külfet getirmekte. Buna engel olan teknoloji ise ajax teknolojisi. Ajax teknolojisi ile birlikte gönder butonuna bastığımız andan itibaren biz olduğumuz sayfada kalmaya devam ediyoruz ve işlemler arka planda kısa bir sürede gerçekleşiyor. Bize geri dönüş mesajı dönüyor.

“Üyelik işleminiz tamamlandı şifreniz email adresinize gönderildi.”.

Bu esnada sadece bizle alakalı olan veriler server tarafında işlem gördü ve sayfadaki veriler olduğu gibi kaldı. Serverdan sayfa içeriğini getirmek için ekstra bir efor sarfedilmedi.

Burada kendi kendinize

Peki ama bu kadarcık bir şey için ajax gereklimiydi ne olacak yani sayfa yenilense ?

diye düşünmüş olabilirsiniz. Bunu da bir örnekle şu şekilde açıklayalım. Alışveriş yaptığınız bir siteyi düşünecek olursanız milyonlarca kullanıcısı vardır. Bu kadar kullanıcıya sahip olmayan siteler de vardır pek tabi. Bu tip siteler için fazla bir getirisi olmayabilir fakat günlük trafiği çok yüksek olan siteler için çok büyük fayda sağlamaktadır. Milyonlarca kullanıcının aynı anda bu tip işlemler yaptığını düşünürseniz server tarafından sürekli olarak kullanıcının bulunduğu sayfanın içeriğini veritabanından çekip kullanıcıya geri döndürdüğünü düşündüğünüzde bu çok büyük külfete yol açmaktadır.

(87)

0 yorum bulunmaktadır. “AJAX TEKNOLOJİSİ NEDİR ?Yorum ekleyin →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir