VLAN ve VPN Arasındaki Fark Nedir ?

VLAN ve VPN Arasındaki Fark Nedir ?

Belli bir bölgede veyahut aynı alanda konumlanmış olan bilgisayarların haberleşirken kullandığı ağa yeral ağ (LAN) ismi verilir. Bu erişim, bu ağ üzerindeki her kullanıcı tarafından alınır. Kişilerden herhangi ikisi aynı zamanda veri iletmek isterse çarpışma meydana gelir ve veri kaybolur.

VLAN NEDİR ?

Büyük şirketlerin bir çok çalışana sahip olması, çalışanlarla tek tek irtibat kurma zorluğunu beraberinde getirmiştir. Bu durum şirketleri, çalışanlarının ağ üzerinden haberleşmesini sağlayacak sistemler kullanmaya itmiştir. Fakat şirketlerin sahip olduğu ve kendi içlerinde gizli tutmak istediği bilgileri olmuştur ve olacaktır.
Bu durum da haberleşme esnasında kullanılacak olacak ağın, kendi üzerinden iletilecek verileri şifreleme, gizli tutma vb. özellikleri barındırması gerekliliğini doğurmuştur.

VLAN VPN ‘nin alt kategorisidir ve LAN ile hemen hemen aynı özelliklere sahiptir. VLAN ile farklı olarak, farklı switchler kullanılsa bile kolay gruplandırma sağlar ve veri,dosya iletimini sağlar.

VPN NEDİR

VPN basit olarak tanımlanacak olursa sizinle karşınızdaki ağ arasında şifreli bağlantı kuran bir ağdır. Şifreli bağlantıdan kasıt; sizin ve karşıdaki ağın arasında iletilecek olan verinin şifrelenmesidir. Böylece sizin ağınızı dışarıdan görüntülemek isteyen bir uzman, şifreli bir bağlantı olduğunu görebilecek fakat bunun içeriğini göremeyecektir. Bu da sizin gizliliğiniz anlamına gelmektedir. Artık günümüzde bir çok şirket VPN kullanmaktadır. VPN hizmetleri cihazınıza özelleşmir bir ağ kurar ve karşınızdaki ağ size bir IP atar. Bununla birlikte izin verilmeyen sitelere vb. erişebilirsiniz.

VLAN VE VPN ARASINDAKİ FARKLAR

  • VLAN aynı bölgede yer alan ve aynı ağı kullanan kişilerin vb. iletişime geçmesine izin verirken VPN uzak noktadan noktaya kişi veyahut şirket iletişimine olanak sağlar.
  • VLAN, VPN’nin alt kategorisidir ve VPN güvenli veri aktarımını ve iletişimi sağlar.
  • VLAN basit olarak ağı küçük parçalara ayırarak oluşturulmuş küçük ağlardır.
  • VPN veri aktarımı,iletişim esnasında şifreleme algoritmaları kullanırken VLAN kullanmaz.

ÖZETLE;

VPN VE VLAN yoğun iş yükü arasında çok kullanıcılı ortamlarda hızlı ve güvenli bir iletişim sunar. Mevcut büyük ağ üzerinden iletişim kuran şirketler, güvenli ve hızlı bir iletişim sağlamak adına VLAN veya VPN kullanırlar. İkisi de farklı fonksiyonlara sahip olup güvenli ve hızlı bir iletişim sağlamayı hedefler.

(370)

0 yorum bulunmaktadır. “VLAN ve VPN Arasındaki Fark Nedir ?Yorum ekleyin →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir