Github’a Dosya Gönderme

GİTHUB’A TERMİNAL ÜZERİNDEN DOSYA GÖNDERMEK

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Github’a terminal üzerinden nasıl dosya gönderilir konusuna değineceğim. Github’a dosya gönderme işlemi için yüklememiz gereken command propmt programı olan Git Bash ‘i indirmelisiniz.

Bu programın kurulumunda herhangi bir sorun yaşarsanız youtube hemen yardımınıza koşacaktır 🙂 Git bash install yazarsanız gerekli kaynağa ulaşacaksınızdır.

GİTHUB’A DOSYA GÖNDERME İÇİN UYGULANMASI GEREKEN ADIMLAR

 • Github üyeliğinizin olduğunu varsayıyorum. Profilinize girerek Repositories kısmına tıklayarak eğer repository’niz yoksa yeni bir repository oluşturmalısınız. Burası sizin deponuz olacak ve proje dosyalarınız bu depoda barındırılacak.

  • Yeni repository oluştururken karşımıza böyle bir ekran gelmeli.
  • Repository başarıyla oluşturulduktan sonra karşımıza gelecek olan ekranda yer alan bilgiler önemlidir. Bu sayfayı kapatmayın. Gelecek olan sayfa resimdeki gibi olmalıdır.
  • Bilgisayarımız ve Github arasında güvenli bir bağlantı sağlayabilmek adına bir keygen oluşturmamız gerekli. Bunun için Git Bash’i açalım.  Önce daha önceden oluşturduğumuz bir keygen olup olmadığını kontrol etmek için:
  • cd ~/.ssh
  • ls # config id_rsa id_rsa.pub known_hostskomutlarını sırasıyla çalıştıralım. Daha sonra yeni bir keygen oluşturmak için:
  • ssh-keygen
       komutunu çalıştıralım.Generating public/private rsa key pair.
   Enter file in which to save the key (/c/Users/Berke/.ssh/id_rsa):
   /c/Users/Berke/.ssh/id_rsa already exists.Enter passphrase (empty for no passphrase):  buraya herhangi bir keyword yazmalısınız
   Enter same passphrase again:  tekrar aynı keyword’ü yazmalısınız.Bu adımlardan sonra keyword’e göre bir keygen oluşturulacaktır. Resimdeki gibi bir ekran ile karşılaşmalısınız.Key’inizin nereye kayıtlı olduğu Git Bash üzerinde resimde gördüğünüz üzere görülmektedir. O yolu izleyerek key’ime ulaşıyorum.

   id_rsa.pub uzantılı dosyayı notepad vb. bir programda açalım. En baştan itibaren kullanıcı adımıza kadar olan kısmı kopyalayalım. Şimdi Github profilimiz altındaki Settings kısmına gelelim. SSH and PGP keys kısmını açalım.

   New SSH Key butonuna tıklayarak kopyaladığımız kısmı buraya yapıştıralım. Artık bilgisayarımız ve github arasında güvenli bir ortam oluşturulmuş oldu. Şimdi projemizi repository üzerine ekleyebiliriz.

  • Öncelikle Git Bash üzerinden projemizin yer aldığı klasöre gelmeliyiz.
   * cd dizin_ismi ile ilgili dizine geçebilirsiniz.
   * cd – komutu ile bir önceki dizine geri dönebilirsiniz.
   * ls komutu ile bulunduğunuz dizinde yer alan klasörleri listeleyebilirsiniz. İlgili dizine geldikten sonra  :
  • git init  komutunu çalıştırmalıyız. Bu komut ile bulunduğumuz dizine geçici bir alan oluşturmuş olduk.
  • git add file_name komutunu çalıştırmalıyız. Geçici alana eklemek istediğiniz dosyanın ismini vermelisiniz. Dosyanın ismini verdikten sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.
  • git commit -m”commit content message” komutunu çalıştırarak bu işlem için açıklama yapmamızı sağlar. “commit content message” yerine örneğin projeye ilk ekleme işlemi yazabilirsiniz.
  • Repository oluşturduktan karşımıza çıkan sayfaya geri dönelim.

   Resimde en altta gözüken iki komutu sırasıyla çalıştıralım. İşlemimiz tamamdır. Şimdi repository’e geri dönerek dosyamızın eklenip eklenmediğine bakalım.

   Dosyamız başarıyla eklenmiş. Birdahaki yazıda görüşmek üzere 🙂

(1909)

0 yorum bulunmaktadır. “Github’a Dosya GöndermeYorum ekleyin →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir